Susurluk Tostu

2008-09-23 21:50:00

Susurluk tostunu bilmeyen yoktur. Adeta bir efsane gibidir. Susurluk hattından geçip de bu tostu yemeyenlere şaşıran gözlerle acınası bir şekilde bakılır.

Peki, Susurluk tostu diye yediğimiz her tost gerçek susurluk tostu mu yoksa bunun bir müsveddesi mi?

İnternetten bir araştırma yaptım. Gerçi umduğum kadar kaynak bulamadım.

 

Şimdi gerçek susurluk tostu nasıl yapılır bir bakalım:

Ekmek tost ekmeği değil somun ekmeği olacak yani bildiğin ekmek (susurlukta üretilen somun ekmeği dersek olaya daha otantik bir hava katmış oluruz).

Peynir ise gene Balıkesir yöresine özgü mihaliç peyniri olacak. Kökeni Bursa'nın Karacabey ilçesi olmakla beraber; Bursa, Balıkesir il merkezleri ile bunlara bağlı ilçelerde de üretilir. Mağlıç, Mahlıç ve Kelle Peyniri olarak da bilinir. Sert peynirler grubunda olan Mihaliç peyniri "Salamura Peynirler" tipindedir. Peynirler hakkında genel bilgi için: http://www.hayyam.com/basin/notlar/ulkemizdeki-peynirler.php

Ekmeğin üstüne de biraz domates salçası sürülecek.

 

Şimdiye dek susurluk tostu yiyenler bir düşünsün bakalım, yedikleri böyle bir şey miydi? Benim yediklerimin hiçbirinde salça yoktu mesela.

Tabi şimdi yolculukları otobüslerle yaparsanız onların anlaştığı yerlerde mecburen mola verirsiniz. Oralarda da maalesef bu tostlar lezzetten nasibini alamamış bir şekilde o kadar kişiye yetiştirebilmek için fabrikasyon gibi üretilip kasadan fişini alıp da sahibine ulaşana kadar soğuyor. İçindeki peynir de işletmeye göre değişen miktarda. Zaten bu tip yerlerde usulüne uygun da yapılmıyor. Üstelik “bu tip yerler”e Ulusoy gibi anlı şanlı firmaların tesisleri de dahil.

 

Nasıl meşhur olmuş derseniz, benim bulabildiğim bilgi şu (“wikipedia” değil bizzat vatandaştan öğrenilmiş):

Bugün 1940 Susurluk doğumlu bir hasta ilaç yazdırmaya geldi.
“Susurluğun tostu ayranı eskiden de meşhur muydu?” diye sordum
“Ben kendimi bildim bileli meşhurdu, orada Şükrü diye bir mandıracı vardı, o meşhur etti, şimdi oğulları da aynı işi yapıyorlar.
Eskiden de otobüsler orada mola verir yolcular tost yer ayran içerlerdi.”
Dedi (alıntı: http://benbugunbunuogrendim.blogspot.com/2008/06/susurluk-ayran.html).


Bu yazıdan da anlaşılacağı gibi orjinalinde ekmek gerçekten somun ekmeği. Bu tostun geçmişi eski olduğuna göre kanıt şu: Eskiden tost ekmeği mi vardı?!

 

Bu tostun bir de olmazsa olmazı ayranıdır.  Kullanılan süt ürünü ve su tabi ki çok etkili fakat esas lezzet yapım sırasında kazanılıyor. Ayran yüksekten kap dan kaba defalarca boşaltılarak hem köpürmesi hem de içine hava alması ile lezzetlenmesi bu şekilde sağlanıyor (alıntı: http://www.sihirlitur.com/gezi/balikesir/yorum.html).

 

Peki bu tostu nerede yiyeceksiniz:

Ulusoyun Susurluk’taki alışveriş merkezi havasındaki tesis içindeki Dağıstanlı Tost’da yemeyin de nerede yerseniz yiyin derim. Otobüslerle gidip gelenlerin pek şansı yok ama özel arabalarıyla gidip gelenler havalı yerlerde değil de salaş yerlerde şanslarını denesin.

Benim internetteki araştırmalarımda Yörsan ve Yasa öne çıkıyor. Birdaha buradan yolum geçerse ben de buraları deneyeceğim. Mekan bilenler bildirsin lütfen…

 

3003
0
0
Yorum Yaz